Світло має значення…

Домашня / Статті / Світло має значення…

Стоматологія – це вид діяльності, де від якості освітлення залежить багато факторів. Необхідність розрізняти дуже дрібні деталі на обмеженій поверхні призводить до підсиленого зорового навантаження. Стоматолог не має права на помилку: будь-яка неточність може призвести до серйозних негативних наслідків. Дослідження показують, що після трьох годин роботи врача-стоматолога працездатність зменшується на 10-15%, а до кінця зміни на 20%. Основними причинами цього є недостатній рівень освітленості приміщення, низька освітленість ротової порожнини пацієнта та необхідність постійно переводити зір лікаря на різні поверхні, що мають різний рівень освітленості. Для усунення цих проблем та зменшення зорової напруги лікаря-стоматолога необхідно правильно вибирати світильники для загального та місцевого освітлення належної якості.

Організація робочого місця лікаря-стоматолога

Більшість лікарів-стоматологів приділяють увагу лише операційному освітленню, що застосовується для освітлення робочого поля. Однак необхідно враховувати й багато інших факторів. Систему освітлення стоматологічного кабінету прийнято поділяти на три зони з різним рівнем освітленості:

– операційна зона – робоча зона точних маніпуляцій стоматолога безпосередньо в ротовій порожнині;

– перехідна зона (підборіддя) та зона підготовки матеріалів і робочих інструментів до якої відноситься й лабораторія, де працює технік;

– зона загального освітлення кабінету, що створює оточуючий фон робочого місця стоматолога.

Різкі перепади освітленості між зонами викликають додаткове навантаження на очі лікаря тому такі перепади не можна допускати. Якість та продуктивність праці стоматолога, які забезпечує система освітлення, визначається трьома факторами:

– рівномірність освітлення зменшує навантаження на очі при огляді ротової порожнини і дозволяє об’єктивно досліджувати її ділянки;

– правильна кольоропередача гарантує високу естетичну якість операцій;

– відсутність тіней підвищує якість діагностики та зменшує зорову втому лікаря.

Якісний світильник загального освітлення повинен забезпечувати рівень освітленості перехідної зони 6500-10000 лк, а загальна освітленість поверхні столу та лотків має бути в межах 2000-5000 лк

Європейський стандарт DIN 67505-1986 – «Освітлення лікувальних стоматологічних кабінетів та зуботехнічних лабораторій» визначає ряд вимог щодо освітлення стоматологічних кабінетів. А саме:

рівень освітленості операційної зони не повинен бути нижчим 1600-2400 лк, зони підготовки – 1000 лк, загальної зони – 500 лк;

– колірна температура освітлювальних приладів повинна бути в межах 5250±750 К, що відповідає нейтральному білому випромінюванню;

– мінімальний індекс кольоропередачі не повинен бути меншим 90%.

Такі параметри можна досягти, якщо використовувати для освітлення світильники з спеціальними люмінесцентними лампами, що мають високий індекс кольоропередачі або світлодіодами з аналогічними характеристиками.

 

Критерії вибору світлотехнічного обладнання для якісних результатів роботи лікаря

Для забезпечення якісного освітлення робочого місця лікаря-стоматолога на світовому ринку випускається велика кількість світильників різних модифікацій. Зберегти оптимальну та рівномірну освітленість робочого поля можуть світильники, що мають безтіньові ефекти, які досягаються завдяки застосуванню спеціальних решіток. Їх оптична система забезпечує високі світлотехнічні характеристики та виключає дискомфортне відбиття світла й блиск.

Особливе значення має використання електронних пускорегулюючих апаратів в світильнику. Звичайний електромагнітний баласт, що працює на частоті 50 Гц, призводить до пульсації світлового потоку  — стробоскопічного ефекту, який негативно впливає на зір та активність мозку. Електронні баласти працюють на частоті більше 4000 Гц, завдяки чому відсутнє мерехтіння, а світло стає рівномірним та не призводить до зорової втоми. Також електронні ПРА збільшують строк служби ламп і економлять витрати електроенергії на 25%.

Зараз широкого застосування набули світлодіодні технології. Вони не обійшли стороною й стоматологію. Світильники зі світлодіодами мають цілий ряд переваг:

– строк служби світлодіодів до 50 000 годин;

– вони можуть працювати в різних режимах освітленості;

– мають сучасний дизайн;

– для світлодіодів непотрібна спеціальна утилізація;

– мають високу енергоощадність.

Компанія Віола займається вивченням, розробкою та виробництвом світильників робочого поля для стоматологічних кабінетів. На сьогодні компанія може запропонувати світильники з люмінесцентними лампами серії СРП та світлодіодні світильники нового покоління серії Sunlight.

Світильники серії СРП випускаються з люмінесцентними лампами нового покоління, що мають практично постійний світловий потік протягом всього строку служби. Над лампами розміщені рефлектори з чистого анодованого алюмінію з дзеркальною поверхнею. Це дає можливість використовувати світлову енергію без втрат. Світильники оснащені високочастотними баластами, які не створюють мерехтіння та стробоскопічного ефекту. Між лампами та розсіюючою решіткою розміщено спеціальний фільтр, що не допускає потрапляння в робочу зону інфрачервоного та ультрафіолетового випромінювання та захищає світильник від пилового забруднення. На практиці лікар-стоматолог отримує дві переваги:

– світло не нагріває освітлювані поверхні, обличчя пацієнта та затилок лікаря;

– не полімеризуються реставраційні матеріали, а кольоропередача відповідає денному світлу.

Світлорозсіювальна решітка забезпечує рівномірне освітлення робочого поля з безтіньовим ефектом. Завдяки решітці світильник не світить в очі пацієнту та помічникам стоматолога під час роботи.

Безтіньові зуботехнічні світильники СРП 24-4, СРП 36-2, СРП 54-2 призначені для місцевого освітлення робочого місця зубного техніка. Вони створюють високий рівень освітленості еа робочій поверхні, при якій можлива робота з мініатюрними об’єктами. Такі світильники встановлюються над столом за допомогою консольної конструкції чи підвісу, на висоті 80-100 см. Всі моделі світильників можуть комплектуватися дистанційним керуванням, що дозволяє використовувати роздільне ввімкнення ламп.

Світлодіодні світильники Sunlight-Dental мають сучасний дизайн за рахунок тонкого корпусу овальної форми. В якості джерел світла використовуються надяскраві світлодіоди (більше 900 шт) з колірною температурою 5000 К. Ввімкнення/вимкнення світильника та плавне регулювання освітленості робочого місця здійснюється за допомогою дистанційного керування. Безтіньовий ефект створює сучасний світлорозсіюючий матеріал з великою кількістю граней.

Світильник Sunlight-Relax крім створення якісного світла для загальної освітленості кабінету лікаря, може працювати в режимі колірної релаксації. Спеціальна програма може створювати різну колірну гамму, а пацієнт, перебуваючи в кріслі після проведення лікувальних маніпуляцій, має можливість розслабитися та пройти процедуру емоційного розвантаження.

 

Створіть позитивні умови для свого зору

Нині можливо одним з найважливіших секретів, що охороняються виробниками стоматологічного обладнання, є інформація про негативний вплив на здоров'я стоматологів неналежного освітлення. Цю тему не бажають обговорювати. Особливо ті виробники, які просто не приділяють належної уваги якості своєї продукції і здоров'ю лікарів.Є дві найбільш важливі речі в стоматологічному кабінеті, які безпосередньо впливають на здоров'я кожного стоматолога — це стілець лікаря і лампа безтіньового освітлення.

Незалежно від країни або частини світу стоматологи всього світу відчувають одну і ту ж проблему — біль і втому. Біль в попереку найчастіше виникає через неправильну посадку, неправильне розташування стільця, його форми і віддаленого розташування інструментів.

Головні болі і болі в очах також досить поширені. Як і скарги на загальну втому. Основною причиною всіх цих скарг є неправильна освітленість приміщення, слабка освітленість порожнини рота і необхідність перемикати зір на різні області освітлення. Чому ж освітлення так важливо для здоров'я стоматолога?

Наша здатність бачити і діяти дуже залежить від освітленості предмета. У той час як загальне освітлення повинно відповідати вимогам нормального зору, особливі види діяльності, такі як особливо точні маніпуляції, робота з дрібними предметами вимагають спеціальних умов освітлення.

Робота стоматолога є особливим видом діяльності, що вимагає не тільки знань і професійної підготовки, а й мануальних навичок.Виняткова важливість точності виконання всіх маніпуляцій в порожнині рота не може бути переоцінена. Стоматологи не мають право на помилку.Ми знаємо, що наша здатність бачити значно зростає зі збільшенням освітленості.

Офтальмологи стверджують, що 80-85% енергії в день наш організм витрачає через зір. Для адаптації зору до різного рівня освітленості м'язи очей звужують і розширюють зіницю. В середньому в день наші очі здійснюють таку адаптацію 250 000 разів!!! Це показники звичайної людини. Що ж говорити про стоматологів, які працюють в зоні не просто з різним, а досить контрастним освітленням.

Дослідження показали, що в середньому під час роботи стоматолог переводить погляд в нову зону освітлення два рази в хвилину. При переводі погляду від порожнини рота — (20000 люкс) в область лотка (1500 люкс) очі відчувають колосальне навантаження. Чим більше амплітуда між освітленістю приміщення і порожнини рота, тим сильніше навантаження на очі.

Не варто забувати про фактор перепаду освітленості. Саме для цього існує функція різних режимів роботи безтіньового світильника. У похмурий день освітлення в порожнині рота не повинно бути в максимально яскравому режимі, використовуйте більш слабку позицію освітленості. Збільшення інтенсивності освітлення може відбуватися в міру втоми — до кінця робочого дня.

Форма самого світильника дуже важлива для освітлення. Саме форма дозволяє розширити зону освітлення, але зберегти світловий потік в робочій зоні. Рівномірний розподіл світлового потоку дозволяє об'єктивно оцінити тканини в різних областях порожнини рота, а також скоротити кількість переміщень очей в зони з різною освітленістю. Для сучасної стоматології, що ставить своїм завданням не тільки функціональне лікування, але і відновлення естетичних характеристик, передача кольору дуже важлива.Світло стоматологічного світильника повинно зберігати природну кольоропередачу. Це не тільки дозволяє адекватно оцінювати стан м'яких тканин при діагностиці, а й надзвичайно важливо при підборі кольору коронок.

Скорочення фактора наявності тіні має велике значення як для підбору кольору і діагностики, так і для зменшення навантаження на очі. Всі ці показники прямо говорять, що для світильника важлива якість як рефлектора, так і захисного покриття світильника.

Отже, враховуючи вище викладені фактори, стоматологічний світильник має бути безтіньовим, рівномірно розподіляти освітленість та мати правильну кольоропередачу. Світлотехнічна продукція компанії Віола задовольняє цим вимогам і забезпечить Вам якісне освітлення та комфортні умови праці.